Latvijā aktīvi 254 sociālie uzņēmumi, no tiem teju puse Rīgā
Rīga, 1.apr., LETA. Latvijā pašreiz ir aktīvi 254 sociālie uzņēmumi, vienlaikus ik mēnesi tiek saņemti vidēji četri līdz seši pieteikumi šī statusa iegūšanai, aģentūru LETA informēja Labklājības ministrijā (LM).
LM norāda, ka šodien aprit septiņi gadi, kopš ir stājies spēkā Sociālā uzņēmuma likums. Tas definē kritērijus sociālā uzņēmuma statusu iegūšanai tiem uzņēmumiem, kuri savai darbībai ir izvirzījuši sociālus mērķus.
Septiņu gadu laikā sociālā uzņēmuma statusu ieguvis 341 uzņēmums, savukārt pašreiz aktīvi darbojas 254, liecina ministrijas rīcībā esošie dati.
Aplūkojot uzņēmumus pēc to sociālās ietekmes veida, lielākā daļa jeb 62% uzņēmumu atbalsta sabiedrības grupas, kuru dzīvi ietekmē sabiedrībai būtiskas problēmas tādās jomās kā izglītība, veselības aprūpe, sports un rekreācija, sociālo pakalpojumu un dzīves kvalitātes uzlabošana. Savukārt 21% uzņēmumu rada sociālo ietekmi, nodarbinot mērķa grupu pārstāvjus, tādējādi veicinot integrāciju darba vidē. Tāpat 17% uzņēmumu rada ilgstošu pozitīvu sociālo ietekmi, veicot visai sabiedrībai nozīmīgas aktivitātes vides un dzīvnieku aizsardzības, kā arī kultūras daudzveidības jomās.
Sociālie uzņēmumi darbojas visā Latvijas teritorijā, taču no kopējā skaita 253 uzņēmumiem visvairāk sociālo uzņēmumu - 115 jeb 45% atrodas Rīgā. Vēl 67 uzņēmumi jeb 27% ir Pierīgā. Savukārt 21 uzņēmums jeb 8% atrodas Zemgalē, 18 jeb 7% ir Vidzemē, 17 jeb 7% atrodas Kurzemē un 15 jeb 6% ir Latgalē.
Sociālā uzņēmuma likums nosaka vairākus praktiskus atbalsta instrumentus, piemēram, pašvaldību tiesības piešķirt nekustamā īpašuma nodokļa atvieglojumus, publiskas personas tiesības nodot tai piederošo mantu bezatlīdzības lietošanā, kā arī brīvprātīgā darba veicēju piesaisti.
Vienlaikus sociālie uzņēmumi var saņemt kompensāciju par nodarbināto personu ar invaliditāti un garīga rakstura traucējumiem veikto valsts sociālās apdrošināšanas obligāto iemaksu devēja daļu, vienreizēju algas kompensāciju un darba devēja izmaksāto slimības naudu.
Finanšu institūcijā "Altum" pieejamais grantu atbalsts - līdz 40 000 eiro sociālās uzņēmējdarbības sākšanai un līdz 200 000 eiro uzņēmuma attīstībai, ja uzņēmums ir vismaz divus gadus vecs.
Sociālais uzņēmums var pretendēt uz grantu, tiklīdz ir saņemts sociālā uzņēmuma statuss. Granta saņemšanai ir jāsagatavo biznesa plāns, kas apraksta plānotās aktivitātes un apliecina uzņēmuma dzīvotspēju ilgtermiņā, skaidro LM.
Šobrīd jaunajā "Altum" grantu atbalsta programmā, kas pieejama no 2024.gada, ar sociālajiem uzņēmumiem ir noslēgti 50 līgumi ar vidējo granta summu 62 000 eiro.
Lai atvieglotu kvalitatīvu biznesa plānu sagatavošanu, LM šī gada otrajā pusē nodrošinās bezmaksas konsultācijas biznesa plāna izstrādei. Savukārt, lai veicinātu sociālās uzņēmējdarbības attīstību un atpazīstamību, arī šogad oktobrī notiks sociālās uzņēmējdarbības nedēļa, kuras laikā tiks popularizētas sociālās uzņēmējdarbības idejas un veicināta sociālo uzņēmumu atpazīstamība. LM sola, ka būs arī citi atbalsta pasākumi.
Labklājības ministrs Reinis Uzulnieks (ZZS) norāda, ka pēdējos gados sabiedrībā ir nostiprinājusies izpratne par sociālās uzņēmējdarbības spēju risināt sociālas problēmas - sociālie uzņēmumi ne tikai rada ekonomisku vērtību, bet arī pozitīvi ietekmē sabiedrību, nodrošinot darba vietas un atbalstu dažādām sociālajām grupām. Turklāt uzņēmumi, kas darbojas ar sociālo misiju, var kalpot par iedvesmu citiem uzņēmējiem, demonstrējot, ka ir iespējams apvienot peļņas gūšanu ar sociālo mērķu īstenošanu, uzsver ministrs.
- Publicēta: 01.04.2025 17:14
- © Bez aģentūras LETA rakstiskas piekrišanas aizliegts šīs ziņas tekstu jebkādā veidā un apjomā pārpublicēt vai citādi izmantot masu saziņas līdzekļos vai interneta vietnēs. Pārkāpumu gadījumos tiesvedība norit atbilstoši Latvijas likumiem.
Komentārs redaktoram
Latvijā aktīvi 254 sociālie uzņēmumi, no tiem teju puse Rīgā